332574
Přihlášení Cookies

Honza Had Mertlík

chalupník v Bělé - Tisovce, č.p.2, Turnov

Navigace

 

Vyhledávání

Vertikální sloupovité struktury na Křížových věžích

Na Křížových věžích a v jejich blízkosti se vyskytují svislé sloupovité struktury o průměru do cca 0,5 m a výšce i několika metrů.

Díváte-li se od příhrazského koupaliště přes hotel jv směrem, vidíte na horizontu dvě dominantní skály - Křížové věže. Na nich a v jejich okolí se vyskytuje fenomén, který se v menším objevuje jen u Tachovského vodopádu a jinde v Českém ráji neexistuje nebo dosud uniká pozornosti. Jsou to svislé sloupovité útvary s mírně proměnným průměrem. Nejvyšší z nich má výšku odhadem přes 4 m a kratší v okolí jsou možná jen torza. Tělesa dosud nebyla zkoumána a jen analogicky s výskytem v PP Tachovský vodopád lze usuzovat, že jde o precipitační útvary zpevněné sekundárně uhličitanem vápenatým. Struktury jsou natolik pevné, že převyšují o několik decimetrů zvětralá temena skal. 

Sloup na okrajovce

Srážení karbonátů na skalních površích může mít několik forem. Od klasických kalcitových sintrů, přes nickamínek, který se v Příhrazských skalách vyskytuje například v jeskyni na Krtole, až po hlízovité tvary známé z troseckého Tachova a zde popisovaných sloupovitých útvarů. Ty jsou patrně lineární obdobou kulovitých (hlízovitých) tvarů, a mohly vzniknout například jejich zřetězením. V těchto případech se karbonát nesráží na povrchu, ale vyplňuje póry v pískovci. Kulovitý tvar či kruhový průřez těles svědčí o určitém stupni samoorganizace.

Sloup na Křížových věžích

Vytvořeno 31.5.2014 7:29:02 | přečteno 439x | mertlik
Jan "Had" Mertlík - mertlik(at)cesky-raj.info
 
Jan "Had" Mertlík - mertlik(at)cesky-raj.info
load