332564
Přihlášení Cookies

Honza Had Mertlík

chalupník v Bělé - Tisovce, č.p.2, Turnov

Navigace

 

Vyhledávání

Pod Šlajfernou

Mnoho lidí nezná zdroje pitné vody, kterou denně využívá. V Turnově vznikla naučná stezka kolem vody, která návštěvníka provede i kolem portálu jímací štoly Šlajferna.  

To nezjajímavější se neskrývá uvnitř, ale několik metrů pod vyústěním přepadu. Voda stéká údolíčkem až k místu, kde je v pískovcích jizerského souvrství otevřená puklina. Vede napříč toku a mizí do hlubin. Dál je suché koryto. Možná v době extrémního deště nebo vydatného tání se na skále dole objeví vodopád. Pokud ano, tak stejně uniká pozornosti, neboť se objevuje v době, kdy lidé zbytečně necourají krajinou.

Voda vytekla ze štoly, protekla kouskem údolí a zmizela v puklině. A najednou ji objevíte jako vydatný pramen, kousek od vodopádu pod Myšinou. Těch 300 m podzemím jí trvá asi hodinu a jen o pár minut dřív dorazí k drobným vývěrům do koryta Jizery. Je li vody v řece málo, prameny jsou nad hladinou.

V Čechách (nikoli na Moravě) není žádný aktivní kras – jeskyně protékané vodou. A v tom tkví jedinečnost tohoto systému, který ale v Českém ráji není osamocen. Jeho předností je krátká doba, za kterou voda od propadání dorazí a tak se jedná o pěkný demonstrační objekt pro hydrogeology.

Vytvořeno 30.5.2016 21:03:09 | přečteno 201x | mertlik
Jan "Had" Mertlík - mertlik(at)cesky-raj.info
 
Jan "Had" Mertlík - mertlik(at)cesky-raj.info
load