322954
Přihlášení Cookies

Honza Had Mertlík

chalupník v Bělé - Tisovce, č.p.2, Turnov

Navigace

 

Vyhledávání

Napoleon Bonaparte a Český ráj

V době vítězného napoleonského tažení Evropou byl Český ráj bokem císařova zájmu. Přesto se však tento francouz velice podepsal na jeho dalším směřování. A to jak v jeho úrodné části sklánějící se k Polabí, tak v severní části, která byla díky skalám romantickou krajinou.  

Na válkách díky dodávkám textilu rakouské armádě zbohatl šluknovský němec Zacharias Römisch, který roku 1805 koupil Maloskalské panství od Des Foursů a začal s romantickou přestavbou hradní zříceniny Vranova na Pantheon oslavující německé, ale i české historické osobnosti i některé současníky.

Pak přišla Napoleonem nařízená kontinentální blokáda, která silně omezila obchod s Brity. Co nebylo možné dovézt, bylo nutno vyrobit. To nastartovalo průmyslovou revoluci i ve střední Evropě. Napoleon tu a tam zaútočí proti některé zemi ve snaze vynutit si poslušnost a nové vyšší odvody do francouzské pokladny od evropských států. Při konspirační schůzce ruského cara, pruského krále a rakouského císaře v Jičíně je rakouský státník pronesen svými vojáky Prachovskými skalami. Roku 1821 kupuje Hruboskalské panství rod Lexů z Aerenthalu, novodobá, původem česká šlechta, která zbohatla na dodávkách obilí rakouské armádě. Opravuje Valdštejn, na Troskách staví vyhlídkovou věž, nechává zprůstupnit Myší díru a financuje výstavbu lázní v Sedmihorkách.

Na jih od Jičína dochází k jiným změnám. Blokáda dovozu třtinového cukru odstartovala šlechtění řepy a v době blokády proběhly první větší pokusy s jejím pěstováním a stavbou cukrovarů. Prvním průmyslovým cukrovarem je roku 1831 v Dobrovici u Mladé Boleslavi a po něm následují další. Namísto lnářství se v místech s úrodnou půdou přechází na cukrovku. Možná Napoleon jen urychlil věci, které by se časem stejně udály. Ale jednoznačně patří mezi osobnosti, které Český ráj ovlivnily. I když jen nepřímo.
Vytvořeno 2.5.2015 9:22:46 | přečteno 251x | mertlik
Jan "Had" Mertlík - mertlik(at)cesky-raj.info
 
Jan "Had" Mertlík - mertlik(at)cesky-raj.info
load